Mainz Eğitim Ataşeliği

Rheinland Pfalz Eyaleti Kökendili Türkçe Dersleri Başvurusu 15.03.2024 Tarihine Kadar Devam Ediyor

Rheinland Pfalz Eyaleti Kökendili Türkçe Dersleri Başvurusu 15.03.2024 Tarihine Kadar Devam Ediyor

RHEINLAND-PFALZ EYALETİ

TÜRKÇE DERSLERİNE BAŞVURUYA İLİŞKİN

 

                                           DUYURU

 

Sayın Velilerimiz,

Rheinland-Pfalz Eyaletinde 2024/25 eğitim öğretim yılı için Türkçe derslerine kayıtlar başlamış ve devam etmektedir.

                 Son başvuru tarihi: 15 Mart 2024

Bu çerçevede, aşağıdaki hususları velilerimizin dikkatine sunmak isteriz;

 

-        İlkokul (Grundschule) birinci sınıfa kaydolacak öğrencilerin Türkçe anadil dersine (Herkunftssprachlicher Unterricht-HSU) katılacakları veliler tarafından okul idaresine bildirilmeli ve Türkçe anadil dersi için kayıt formu (doldurulmalıdır. Genelde kayıt formları okullarda velilere dağıtılmaktadır. Eğer dağıtılmadı ise, okul idarelerinden, T.C. Mainz Eğitim Ataşeliği'nden ya da okulda var ise Türkçe dersi öğretmeninden de başvuru formları talep edilebilir. Çocuğunuz Türkçe dersine devam ediyorsa da yeniden başvuru yatırmanız gerekmektedir. Ara sınıflarda bulunan ve henüz derse katılmamış öğrenciler de Türkçe dersine kayıt yaptırabilirler.

Kayıt formu linki:

"https://migration.bildung-rp.de/fileadmin/user_upload/migration.bildung-rp.de/HSU/2024-

Anmeldeformular_HSU.pdf"

-        Bu yıl ilkokul dördüncü sınıfta okuyan öğrencilerimizin Türkçe kayıt formlarını yeni okullarına (Realschule, Realschule plus, Gesamtschule, Gymnasium) kayıtları esnasında vermesi gerekmektedir. 

 

-        Rheinland-Pfalz Eyaletinde henüz Türkçe Dersi (HSU Türkisch) olmayan okullarda ise en az 10 öğrenci velisinin Türkçe dersi için başvuru formu vermesi yeterli olacaktır. Bu durumda okullar Türkçe dersini başlatmakla mesuller. Yine yazılı taleplerin en geç 15 Mart 2024 tarihine kadar okul idarelerine iletilmesi gerekmektedir. 

 

-        Okullardaki Türkçe dersleri ile ilgili öneri, talep ve şikayetlerinizi Rheinland-Pfalz Eğitim Bakanlığı, Türkçe Öğretmenleri Dernekleri ve Eğitim Ataşeliğimiz ile her zaman paylaşabilirsiniz. Derslerin etkili ve verimli olması için birlikte gayret göstermeliyiz.

 

-        Türkçe HSU dersleri konusunda bilgi ve yönlendirmeye ihtiyaç duyan velilerimiz T.C. Mainz Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği'ne başvurabilirler:

 

      Telefon: 06131-83 17 84; E-posta: mainz@meb.gov.tr / mainz.egitim@gmail.com

 

      ayrıca Rheinland-Pfalz Eğitim Bakanlığının aşağıdaki linkinden bilgi alabilirler:

 

 https://migration.bildung-rp.de/herkunftssprachen-unterricht-hsu.html

 

Çocuklarımızın geleceği için iyi bir eğitim almaları kadar, anadillerini bilmeleri ve Türk kültürünü öğrenmeleri de büyük önem taşımaktadır. Çocuklarımızın anadillerini, kültürlerini ve tarihlerini bilen, aynı zamanda içinde yaşadıkları Alman toplumuna uyum sağlayan bireyler olarak yetişmeleri sizlerin elindedir. 

 

Saygıyla duyurulur.

An der Karlsschanze 7 55131 Mainz - 49 (0)6131 831784

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.